Listopad u Myšek
Malé myšičky se už adaptovaly na nové prostředí, personál i nový režim dne. Už nepláčou a jsou zvídavé na činnosti, které jim připravujeme.
Většinu měsíce jsme se seznamovali se životem v lese. Hráli jsme si s přírodninami, poznávali jsme barvy, vyráběli jsme krásné výtvory, stavěli jsme les plný stromů a zvířátek… Se zvířátky jsme také zpívali, tančili i cvičili. Na konci tématu jsme některé z nich uspali.
V činnostech s lesní tématikou si děti rozvíjely jemnou i hrubou motoriku, zrakové vnímání, paměť a sluchové vnímání. Rozšiřovaly si i slovní zásobu, poznávaly pojmy větší a menší, získaly povědomí o tom, co do lesa patří a co ne. V lese jsme stavěli domečky a překonávali přírodní překážky.
V posledním týdnu jsme pozorovali měnící se počasí z podzimního na zimní. Přiblížili jsme si nejkrásnější období nejen pro děti, a tím je advent.
Listopad u Zajíčků
V listopadu jsme poznávali a pojmenovávali lesní zvířata – hledali jsme v knížkách, učili se říkanky, poznávali na obrázcích a za pěkného počasí jsme se vydávali i do lesa. Štěstí zahlédnout třeba veverku jsme ale bohužel neměli. Barevná příroda nás aspoň inspirovala k tvoření – barevné křídy posloužily jako podklad, na který si děti nalepily vybarvené a vystřižené lesní zvíře. Obrázky se moc povedly. Dále jsme využili názvy zvířat k rytmizaci, k poznávání hlásky na počátku slova, k pochopení, jak se slovo změní, když je zvířátek více.
Na zvířátka jsme navázali oslavou svátku sv. Martina – sledovali jsme, zda napadne první sníh, naučili jsme se dvě říkanky, závodili na konících a papírového koníka si vyrobili, ale nejvíc děti bavilo pečení svatomartinských rohlíčků – plnili jsme je povidly a každý si svůj rohlíček stočil a po upečení také odnesl domů ke svačince.
Před usnutím jsme dětem četli příběh Míček Flíček, který se nám hodil do podzimního období pouštění draků – dráčky jsme malovali, vystřihovali, zkoušeli skládat papír na mašličky, naučili se říkanku. Postavičky z pohádky jsme využili také k povídání – zapamatování si jmen, jak šla po sobě, a využití k procvičení předložek – před, za, mezi apod. Jen počasí na pouštění draka nám nevyšlo, zato jsme spoustu dní trávili na zahradě – hrabali jsme listí nebo jsme jen využili nové průlezky ke hrám.
Závěr měsíce byl ve znamení blížícího se adventu – školka se začala proměňovat předvánoční výzdobou, děti se zapojily do tvoření – otiskování ručiček – společný vánoční strom se značkami dětí, opět jsme pekli cukroví, to abychom byli připraveni na Mikulášskou dílnu, která se bude konat počátkem prosince a mohli pohostit maminky a další, kteří s námi budou chtít prožít sváteční odpoledne. Už se na prosinec všichni moc těšíme.
Medvídci nejen o medvídcích
Listopad dopomohl stromům od listí, a mnohým zvířátkům tak v přípravě pelíšků před zimou. A o tom všem jsme si v tomto období povídali, poznávali jsme lesní zvěř, seznamovali se s jejím životem a přípravou na zimu. Četli jsme si o nich různé příběhy, zvířátka děti vyráběly z papíru nebo je zkoušely namalovat. Nakonec jsme se vydali i ke krmelci, kde jsme jim zanechali pozdrav v podobě nadílky kaštanů.
Také svátek svatého Martina jsme si nenechali ujít. Nejenom, že dvě Martiny máme ve třídě, ale seznámili jsme se také s legendou o sv. Martinovi, povídali jsme si o vhodném chování mezi lidmi (že nejenom v předvánočním čase by měli být lidé k sobě vlídní). Navštívili jsme ohrady u konírny, ale i ohrady s lamami a ovečkami.
A skutečná sněhová nadílka na sebe taky nenechala dlouho čekat. I když jsme si sněhu užili zatím jen krátce.
Závěr měsíce jsme věnovali přípravám na Vánoce, pověděli jsme si o adventu a pomaloučku se začali připravovat na návštěvu Mikuláše a jeho pomocníků. Uvidíme, jak to vše dopadne.