Listopad v mateřské škole

4. 12. 2022

Listopad u Myšek

Celý listopadový měsíc nás ve školce provázela zvířátka z lesa. Zvířátka jsme se učili správně pojmenovat, zjistili jsme také, kde bydlí a čím se živí. Tvořili jsme sovičku Jůlu, kterou jsme barvili pomocí přírodnin namočených do barvy. Naučili jsme se veselou básničku o veverkách. Hráli jsme pohybové hry podporující spolupráci ve dvojici i koordinaci pohybů. Rozvíjeli jsme zrakové vnímaní a postřeh. Hráli jsme si na ježečky, vyrobili jsme krásné lišky.

Vzhledem k velmi malému počtu dětí (chřipkové období) jsme dost času trávili ve třídě u Zajíčků (aby nám v malém počtu nebylo smutno), a tak děti měly možnost skamarádit se i se staršími dětmi. Velcí předškoláci nás pozvali na louku pouštět draka. Už tam jsme poznali, že se zima rychle blíží, následující dny jsme si připravili teplé čepice i rukavice.

Nezapomněli jsme ani na zvířátka, která se chystají celou zimu prospat. Děti jim stavěly zimní úkryty, uspávali jsme medvídky, ježečky, ale třeba i jezevce a žáby. Když napadl první sníh, neváhali jsme a běželi si ho na zahradu užít. Hned první den stál u naší školky sněhulák a kolem něj běhalo spoustu nadšených, bobujících dětiček. Do naší školky přijela rovnou dvě divadýlka s pohádkami – O koblížkovi a Zvířátka a loupežníci.

S první adventní nedělí jsme se i ve školce naladili na adventní čas. Zapálili jsme první svíčku na věnečku a upekli jsme perníčky na nadcházející adventní dílničku. Perníky jsme nejen vykrajovali z těsta, ale i třídili podle tvarů, modelovali je, zdobili, zatloukávali, nosili na podnosu, dokonce jsme si s perníčkovou tématikou i zacvičili. Těšíme se na další adventní zážitky.

Paní učitelka Lucka

Listopad u Zajíčků

Zajíčci se loučí s podzimem
Vše začalo oslavou Halloweenu. Uspořádali jsme rej v kostýmech (i městem), ve strašidelně vyzdobené školce děti tvořily netopýry a duchy z roliček od toaletních papírů, vyráběly lucerny ze sklenic, pekly bramborové duchy a netopýry, procvičovaly si barvy, geometrické tvary, seznamovaly se s částmi lidského těla (kostry) a hrály různé hry s touto tématikou.
V tomto období jsme si ale především povídali o lese, jeho obyvatelích, o zvířatech, která se ukládají k zimnímu spánku, nebo kdo si dělá jaké zásoby na zimu. Odnesli jsme ke krmelci nasbírané kaštany, abychom jim to trochu ulehčili.
No a pak už pomalu nastal adventní čas a děti se začaly možná někdy s obavou připravovat na návštěvu Mikuláše (ale i čertů:-)).Snad to dopadne dobře...:-)


Listopad u Medvídků

Na přelomu měsíce října a listopadu jsme oslavili svátek Halloween – vyráběli jsme pavoučky, duchy, dýně, vyzkoušeli jsme si šikovnost prstíků při namotávání „pavučiny“ a při vycházkách jsme si prohlíželi vydlabané dýně u školy, městského úřadu a domů.

Listopad byl ve znamení změn v přírodě a s nimi souvisejícího větru, a tak na řadu přišlo téma draků. Pro děti byla připravena spousta zajímavých činností – navlékání korálků na ocásek draka – dle počtu, barvy, umísťování víček na předlohu draka dle barvy, šikovnost s pinzetou při umísťování korálků do pet víček, skládání obrázku draka, dokreslení druhé půlky draka a spousta pracovních listů, u kterých jsme zdokonalovali držení pastelky. Naučili jsme se básničky a písničku s tématikou pouštění draka a nejvíc jsme se těšili na vhodné počasí, až budeme moci vyrazit na louku nad pana Čermáka a opravdického draka si pustíme. Měli jsme štěstí na krásné počasí a drak nám krásně létal. Škoda jen, že v té době byla velká nemocnost dětí (bylo nás v té době pouhých 6), ale když se děti ve většině do školky vrátily, pozvaly jsme i kamarády ze Zajíčků a Myšek a zkusili jsme pouštění ještě jednou. Tentokrát foukal tak silný vítr, že jsme se trochu báli, aby nám drak neuletěl.

V závěru listopadu už jsme se začali chystat na blížící se Vánoce – vyráběli jsme z papíru andílky, které jsme odvezli do Trutnova na výstavu. Máme v plánu se s dětmi do Trutnova vypravit a výstavu si prohlédnout. Také jsme se začali učit básničky a písničky se zimní a vánoční tématikou, abychom se mohli společně zúčastnit akce města – rozsvícení vánočního stromečku.

Opět jsme si vyzkoušeli šikovnost při krájení ostrým nožem – jablíčko a citron jsme po nakrájení sušili a použili na dozdobení adventního věnce. A teď už budeme vyhlížet nejkrásnější měsíc v roce – prosinec.

Ještě na závěr pár fotek z výletu do Trutnova. Návštěva výstavy na Staré radnici, kam jsme dodali svoje andílky.

ZŠ Svoboda nad Úpou
Kostelní 560
542 24 Svoboda nad Úpou

Sledujte nás

Menu